روزنامه شرق

بعضی او را نماد فساد اقتصادی دانسته و برخی نبوغش را در پولدار شدن می‌ستایند.

شهرام می‌خواست مانند یک تاجر موفق از پایه شروع کند. در نوجوانی با فروش بستنی، سمبوسه و باقلوا خرج خود را درآورد.

او آن‌قدر درس خواند تا موفق شد در رشته دندانپزشکی دانشگاه کرمان با رتبه زیر ۴۰۰ قبول شود. در دوران دانشجویی به ورزش روی آورد. او در رشته‌های والیبال و پینگ‌پنگ به مقام کشوری رسید و در این عرصه موفق شد. اما چون در ورزش آب‌ونانی ندید، آن را رها کرد. پس از مدتی به این نتیجه رسید که شغل دندانپزشکی باهدف او که درآمد ماهیانه یک‌میلیاردی بود، فاصله زیادی دارد. به همین علت در سال ۱۳۷۵ از ادامه تحصیل انصراف داد و به ثروت روی آورد.

با صادرات خرمای بم به شوروی به‌صورت جدی وارد اقتصاد شد و در این راه کاملاً ورشکسته شد و تمام سرمایه‌اش از بین رفت. اما ناامید نشد و با صادرات سیر به کویت در همین دوره به راه خود ادامه داد. کویتی‌ها به‌سوی سیرهای رامهرمز هجوم بردند. شهرام از این راه به پول کلانی رسید.

با یادگرفتن راه و رسم تجارت دست روی بازارهای مختلفی ازجمله فرش، کاغذ، روغن نباتی و ... گذاشت. بیش از 50 شرکت در ایران برای صادرات این اجناس تأسیس کرد و آوازه‌اش فراتر از ایران و در کشورهای عربی هم پیچید و به همین دلیل به مجلس وارد شد و به‌عنوان مشاور گروه اقتصادی مجلس ششم معرفی شد.

همین ارتباطات باعث شد به دنبال گرفتن وام 180 میلیون دلاری معادل 600 میلیارد تومان امروزی بیفتد اما با 50 میلیون دلار آن موافقت شد. به همین دلیل به سمت بانک بحرین رفت و توانست 200 میلیون دلار وام بگیرد.

به‌عنوان کمک به فقرا پول‌هایی تا مبلغ 4 میلیارد تومان به این‌وآن داد و همین باعث شد به‌عنوان رشوه دهنده در 24 آبان 1380 در فرودگاه مهرآباد دستگیر شود.

درنهایت به 11 سال حبس محکوم شد. و دربند ۶ زندان اوین که به «نگین اوین» شهره است، 4 سال اقامت داشت. شهرام در زندان شرایط مناسبی برای خود مهیا کرده بود و حتی ۲ تلفن همراه در اختیار داشت. به مرخصی‌های طولانی‌مدت می‌رفت تا جایی که شایعه آزادی موقتش نیز منتشر شد. در طول مدت زندانی بودنش و در خلال مرخصی‌هایش مجدداً ازدواج کرد و حتی صاحب یک دختر شد.

در اسفند 85 توسط رابطه‌ها و موبایل‌ها توانست هماهنگی‌های لازم را انجام دهد و از زندان فرار کند. اما در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۵ مقامات اطلاعاتی ایران اعلام کردند موفق شده‌اند وی را در روستایی در کشور عمان دستگیر کنند. او در روز ۲۸ اسفند به ایران بازگردانده شد.

درنهایت در تاریخ 11/07/1393 با پایان دوره محکومیت از زندان آزاد شد.