مریم میرزا خانی (زاده ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶، تهران) استاد دانشگاه استنفورد است.
او طی تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) برنده مدال طلا در المپیاد جهانی ریاضی و در این سال به‌عنوان اولین دانش‌آموز ایرانی ح
ائز نمره کامل شد. سپس کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف گرفت و برای ادامه تحصیل دکترا به دانشگاه هاروارد رفت.
از مریم میرزا خانی به‌عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیده سال ۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشته ریاضیات تجلیل شد.
میرزا خانی ازجمله بازماندگان سانحه غم‌بار سقوط اتوبوس حامل نخبگان ریاضی دانشگاه صنعتی شریف به دره در اسفندماه ۷۶ است. در این حادثه اتوبوس حامل دانشجویان ریاضی شرکت‌کننده در بیست و دومین دوره مسابقات ریاضی دانشجویی که از اهواز راهی تهران بود (مسابقات ریاضی دانشجویی) به دره سقوط کرد و طی آن شش تن از دانشجوی نخبه ریاضی دانشگاه صنعتی شریف که اغلب از برگزیدگان المپیادهای ملی و بین‌المللی ریاضی بودند در اوج بالندگی و شکوفایی علمی ناباورانه، جان باختند.
او در سال ۲۰۱۴ برنده مدال فیلدز شد که، بالاترین نشان علمی رشته ریاضیات است که به دانشمندان برگزیده زیر ۴۰ سال اهدا می‌شود و از آن به نوبل ریاضیات نیز تعبیر می‌شود.

تفکر انتقادی: در نشریات و رسانه‌های داخل ایران کمتر از او تقدیر شد و در صورت تقدیر نیز تنها عکسی قدیمی از او اشتراک‌گذاری کردند زیرا تنها در این عکس بود که ایشان حجاب داشتند.
فرض کنید خانم میرزا خانی در داخل ایران بخواهد در دانشگاه تهران ریاضیات تدریس کند.
احتمالاً در مرحله گزینش ایشان رد صلاحیت شوند. و یکی از دلایل اصلی فرار مغزها همین است.