به مناسبت درگذشت رابین ویلیامز به معرفی یکی از فیلم‌هایش در ژانر علمی تخیلی می‌پردازیم.
مرد دو صدساله (دو قرنه) فیلمی است ساخت سال 1999 به کارگردانی کریس کلومبوس و این فیلم بر اساس ایده‌های دانشمند بزرگ جهان آیزاک آسیموف ساخته‌شده است. این فیلم یکی از برترین فیلم‌ها در ژانر علمی تخیلی است.
یکی از قوانینی که آسیموف برای ساخت ربات‌ها در نظر گرفته بود این است: ربات‌ها نباید به انسان‌ها صدمه بزنند.
طرح داستان یا ایده اصلی این فیلم این است که یک ربات یا آدم‌آهنی که برای خدمتکاری در منازل طراحی‌شده است، به دلیل اینکه چیپ اشتباهی درون آن نصب‌شده توانایی زیادی را از خود نشان می‌دهد. تا جایی که بامطالعه کل تاریخ بشر و سرگذشت انسان‌ها تمایل دارد مانند انسان‌ها باشد و پس از کسب درآمدهای زیاد اقدام به خرید خود از اربابش می‌کند تا آزادانه زندگی کند.
درنهایت این ربات با سرمایه‌گذاری روی تغییرات جدی در بدن خود، تبدیل به یک انسان می‌شود و با نوه صاحب اصلی خودش ازدواج می‌کند.
از گذشته‌های دور آرزوی انسان نامیرایی وزندگی جاودان بوده است و دانشمندان بسیاری برای تحقق این آرزو تلاش کرده‌اند. این خاصیتی است که یک ربات به‌صورت پیش‌فرض در این فیلم دارد ولی بعد از یک زندگی طولانی از این وضعیت خسته می‌شود و تلاش می‌کند برای انسان شده و درنهایت مردن.
چیزی که باعث می‌شود این ربات تن به این حماقت بدهد عشق است. و در کل عشق خاصیت انسان است و انسان را به کارهای احمقانه وا‌می‌دارد. به‌عنوان‌مثال در انسان عاشق تن به قتل، اسیدپاشی، فرا و... می‌دهد و حتماً یک ربات عاشق هم تن به مردن می‌دهد.
مرد دو صدساله از جایی که عاشق شد انسان شده بود. انسانی که آفریدگارش یک انسان دیگر بود و قطعاً می‌رسد روزی که انسان تبدیل به خدایانی برای انسان‌های دیگر باشد.